Učenici Osnovne škole Kostrena posjetili Gradišćanske Hrvate u Mađarskoj

Autor: Tara Ivanović, 21. 10. 2019.

U periodu od 14.do 17. listopada 2019. učenici naše škole boravili su u Mađarskoj i Češkoj.

14.listopada 2019. u sklopu terenske nastave 40 učenika u pratnji ravnateljice Biserke Miškulin , profesora: Silvane Kopajtić Zurak, Adriane Glavan, Ine Randić Đorđević, Ive Kamenić, Irene Margan posjetilo je Gradišćanske Hrvate u Mađarskoj.

U Prisiki, pograničnom mjestu u Mađarskoj, djeluje Muzej u čijem je postavu stalna izložba, zbirka sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj, poznata kao Dumovićeva kuća. Osnivač Zbirke je velečasni Dumović. Susretu je nazočila i dr.sc. Bernadett Zadrovich, voditeljica zbirke te novoizabrani načelnik grada Prisike. Učenici su razgledali postav izložbe. Izveden je kratak zajednički kulturni program.

Tom prigodom učenici su posjetili i dječji vrtić u Prisiki . Mališani vrtića otpjevali su pjesme i na hrvatskom jeziku i na mađarskom. Susret s domaćinima bio je vrlo dirljiv, pun topline i domoljublja.

Učenici su svoje projektne zadatke vrlo uspješno realizirali u nastavku putovanja. Posjetili su Brno, Prag i Češki Krumlov. Postavljeni ciljevi nastave (unapređenje i poučavanje učenja, širenje obzora učenika, poticanje interdisciplinarnog učenja…) u potpunosti su realizirani.

Praški astronomski sat na staroj gradskoj vijećnici (1410. g.)

Ispred crkve u Brnu

Učenici u društvu velečasnog Dumovića u Prisiki, području u Mađarskoj gdje žive Gradišćanski Hrvati

« Lipanj 2021 »