Petaši kroz edukativnu radionicu učili o važnosti kretanja i zdrave prehrane
Autor: Administrator , 9. 11. 2016.

Inicijativa PoKRENI, u suradnji s Hrvatskim savezom dijabetičkih udruga (HSDU), u Osnovnoj školi Kostrena nastavila je s predavanjima i radionicima po Hrvatskoj ususret Danu šećerne bolesti (14.11). Nakon Zagreba i Splita, i osnovnoškolci u Kostreni imali su priliku čuti predavanja stručnjaka na temu zdrave prehrane te sudjelovati u radionici gdje su tražili rješenja kako PoKRENUTI na trčanje svoje školske kolege, roditelje i nastavnike.

Naime, alarmantni su podatci prema kojima svakih 10 minuta na svijetu jedno dijete oboli od šećerne bolesti. U Hrvatskoj je situacija također zabrinjavajuća – od šećerne bolesti boluje 250 000 ljudi. S druge strane pak, znanstvene studije dokazuju kako se u više od 40% slučajeva dijabetesa isti mogao usporiti i/ili izbjeći kada bi se ljudi bavili fizičkom aktivnošću od 150 minuta tjedno. Upravo zato, cilj ove akcije je osvijestiti školarce na važnost fizičke aktivnosti.

Predavanje nutricionistice Sandre Crnko

Učenici petih razreda Osnovne škole Kostrena, zajedno s pedagoginjom Natašom Kovačević te ostalim nastavnicima, aktivno su sudjelovali na predavanju nutricionistice Sandre Crnko iz KBC-a Zagreb te na radionici po Design Thinking metodi u sklopu koje su djeca pronalazila jedinstvena rješenja za pokretanje svojih bližnjih – školskih kolega, roditelja i nastavnika.

Pedagogica Nataša Kovačević, nakon održane radionice, s radošću je istaknula: «Iza nas je jedan izuzetno zanimljiv i uspješan dan, kako nama djelatnicima, tako i djeci. Djeca su uživala na radionici te im je bilo vrlo, vrlo interesantno. Za sve ovakve slične buduće aktivnosti, uvijek ste dobrodošli.»

Dječja rješenja na radioničkom dijelu

Nakon Zagreba i Splita, ovakav tip eduaktivne radionice odlično je prihvaćen i kod djece u Kostreni, na što su osobito ponosni u GRAWE Hrvatska d.d. Sanja Gržetić, voditeljica Odjela za korporativne komunikacije i marketing, naglasila je: «I školarci u Kostreni ponovno su dokazali kako su djeca vrlo kreativna, prepuna odličnih primjera i ideja koje zaista mogu mijenjati nas, naše navike i našu okolinu. Upravo je to osnovna ideja inicijative PoKRENI – da budemo primjer drugima i potaknemo ih na zdrav i aktivan način života, a djeca su kroz radionicu došla do zanimljvih, i što je jako bitno, primjenjivih rješenja. Zato, naša odluka da nakon poslovne i rekreativne trkačke zajednice odlučimo PoKRENUTI i djecu da učine nešto dobro za sebe i ljude u svojoj okolini, pokazala se punim pogotkom.»

Više informacija o inicijativi PoKRENI: www.pokreni.hr

Više informacija o HSDU: www.diabetes.hr