« Ožujak 2024 »

Solin
Autor: Administrator , 31. 10. 2017.

Učenici 5.a i 5.b razreda Osnovne škole Kostrena smo 20. listopada 2017. skupa s profesoricom povijesti Ksenijom Klovar Lukarić i profesoricom likovne umjetnosti Ivanom Prelc Rukavina otišli na terensku nastavu povijesti i posjetili arheološko nalazište Solin na brdu iznad Kostrene. Nalazište smo posjetili u sklopu projekta Claustra+ Prekogranična destinacija kulturnog i zelenog turizma Claustra Alpium Iuliarum. Kako se nalazište nalazi u neposrednoj blizini škole na put smo otišli pješice. Na samom nalazištu dočekali su nas arheolozi i kustosi Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja koji vode tamošnja iskopavanja, Ana Golja.

Arheolog Ranko Starac nam je ispričao o postanku zidina, a  arheologinja Ana Golja pokazala nam je kako izgleda jedno arheološko iskapanje odnosno kako izgleda radni dan arheologa na terenu što nam je bilo jako zanimljivo.

Saznali smo da su ovi bedemi nastali u 4. stoljeću i da se cijeli sustav nalazio u sklopu liburnijskog limesa koji je trebao spriječiti provale barbara na ova područja. Svi ostaci amfora i keramičkog posuđa koje su našli spadaju u to razdoblje. Arheolozi su nam i pokazali te iskopine koje inače čuvaju u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja. Saznali smo i da su se stanovnici Solina iz nekog straha povlačili u špilje ili brda i tako naselili ove prostore koji su bili naseljeni već u mlađe kameno doba.

Posjet Solinu nam se jako dopao jer smo vidjeli kako arheolozi otkrivaju vrijedna nalazišta i nadamo se će to postati jedan lijepi arheološki park u kojeg će doći i drugi posjetitelji i upoznati kulturno-povijesnu baštinu našeg primorskog zavičaja.

Marta Đurić, 5.b