Naši osmaši NAJBOLJI u kvizu znanja u Vukovaru!
Autor: Administrator , 21. 5. 2018.

U projektu „Posjet učenika 8. razreda Vukovaru“ naši su učenici Diego Aldin i Fran Banić osvojili prvo mjesto u kvizu znanja i pronijeli ime naše škole sve do samog istoka Republike Hrvatske.

Projekt kojim Memorijalni centar Domovinskog rata u Vukovaru potiče iskustvenu nastavu Povijesti putem predavanja, radionica i posjeta memorijalnim mjestima u Vukovaru ove će godine imati zabilježeno ime Osnovne škole Kostrena kao pobjednika u napetom kvizu kojim se ispitalo koliko su učenici pozorno slušali i obogatili svoje znanje o Domovinskom ratu.

Zahvala za osvojeno 1. mjesto!

Napeto do kraja! Ovo je bilo odlučujuće pitanje kojim je OŠ Kostrena pobijedila.

Od 13. do 15. svibnja 2018. godine učenici 8. a i 8. b razreda Osnovne škole Kostrena sa svojim razrednicama Adrianom Glavan i Inom Randić Đorđević te učiteljicom Sandom Rališ posjetili su Vukovar i sudjelovali u projektu Memorijalnog centra.

Križ na ušću rijeke Vuke u Dunav u spomen na sve žrtve Domovinskoga rata.

Tijekom tri dana učenici su imali prilike posjetiti Spomen-dom na Ovčari, Mjesto sjećanja u vukovarskoj bolnici, Trpinjsku cestu, Muzej vučedolske kulture, Gradski muzej u dvorcu Eltz, Memorijalno groblje žrtava, Spomen-dom hrvatskih branitelja te spomenik Križ na ušću Vuke u Dunav. Nakon provedenih predavanja „Domovinski rat“, „Bitka za Vukovar“ i „Škola mira“, za sve učenike iz Primorsko-goranske županije koji su u tom periodu posjetili Vukovar, a tu su bili učenici iz osnovnih škola „Čavle“, „Klana“, „Hreljin“, „Gornja Vežica“, „Pećine“ i „Podmurvice“; održan je kviz znanja. U napetoj završnici naša je škola bila izjednačena s Osnovnom školom „Čavle“, ali u pripetavanju, na opće oduševljenje učenika i učiteljica, Osnovna škola Kostrena pokazala je bolje poznavanje povijesnih, geografskih i kulturnih činjenica.

Polaganje svijeća na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskoga rata.

Polaganje svijeća na Ovčari.

Ganuti žrtvom koju su podnijeli Vukovar, Bogdanovci i okolna mjesta, učenici su zapalili svijeće u ime cijele Osnovne škole Kostrena na Memorijalnom groblju i na Ovčari. Tužna sudbina jednog od nekoć najbogatijih hrvatskih gradova i danas se očituje u znamenitom vodotornju koji se upravo obnavlja, u ranama na tijelima i dušama, u slikama sačuvanim u srcu i sjećanjima naših sugovornika – stanovnika, bojnika, trgovaca… Ljubav prema gradu i ljudima jača je od topovskih kugli, od granata pa čak i od smrti. Jer usprkos svima koji bi željeli drugačije, Vukovar danas živi, ljubazno prihvaća goste i smije se; smije se smijehom vedre i bolje budućnosti čiji su dio i svi učenici osmih razreda koji čitave godine posjećuju Grad.

Vodotoranj u tijeku obnove - mjesto sjećanja, mjesto prkosa i mjesto susreta.