« Ožujak 2024 »

ČA-ČITALNICA ČUVA NAŠU BESEDU
Autor: Administrator , 29. 9. 2018.

Naše su učenice sudjelovale u 3. ČA-čitalnici  u Kastvu te čitanjem čakavskih proznih tekstova doprinijele očuvanju i popularizaciji domaćeg izričaja.

U subotu 29. rujna 2018. okupane suncem i vedrinom, četiri su učenice naše škole sudjelovale u interpretativnom čitanju čakavskih tekstova u Vijećnici Grada Kastva. Učenice Nolu Linić iz 5. te Miju Burić, Vali Linić i Noru Sišul iz 7. razreda prijavila je i vodila učiteljica Ina Randić Đorđević. Organizatorice ČA-čitalnice već treću godinu okupljaju učenike i odrasle u zanimljivom natjecanju: čitaju se prozni čakavski tekstovi na zadanu temu. Ove je godine zadana tema bila „Ona“ odnosno život i običaji djevojčica, djevojaka, žena i starica. Čitalnicom se nastoje promicati govori čakavskog narječja, a uz izvorne govornike, posebno se potiču i govornici kojima čakavski izričaj nije materinski. Time se širi ideja o važnosti učenja i širenja čakavskih govora.

Učenice i mentorica sa zahvalnicama na sudjelovanju i doprinosu.

Nola Lonić iz 5. b razreda čitala je priču „Graničar“ iz zbirke „Cukar i kafe“ Josipa Luzera, a iste je zbirke Mia Burić iz 7. b razreda čitala priču „Lastik“. Nora Sišul iz 7. a pročitala je svoje djelo „Bokunić nonineh suz“, koje je nedavno osvojilo i nagradu na natječaju „Darovani“ Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine. Vali Linić iz 7. a razreda čitala je tekst „Nona“ nastao prema pjesmama nagrađivane kostrenske pjesnikinje Branke Kržik Longin.

Nola Linić iz 5. b prvi put na ČA-čitalnici.

Nora Sišul osvojila je prisutne tekstom koji je sama napisala.

Vali Linić čitala je tekstove o noni kostrenske pjesnikinje Branke Kržik Longin.

Mia Burić osvojila je slušatelje interpretativnim čitanjem.

Uz izvrsnu organizaciju i zanimljive nastupe tijekom kojih se moglo čuti različite čakavske govore, ekipa iz naše škole dobro se zabavila i zaključila da će i sljedeće godine sudjelovati na ČA-čitalnici.