« Rujan 2018 »

Školska knjižnica OŠ Kostrena

Ustrojena je 12. rujna 2001. godine kada je otvorena nova zgrada OŠ Kostrena. Tada počinje s radom školska knjižnica u sastavu odgojno-obrazovne ustanove. Od 2001. godine školska knjižničarka je dr.sc.Korina Udina, u zvanju izvrsna savjetnica.

Program knjižnično-informacijskog obrazovanja usmjeren je na četiri područja: čitanje, učenje,  informacijsku pismenost i kulturnu i javnu djelatnost. Učenje učenika kako učiti je sastavni dio sva četiri područja.
Školska knjižnica je dostupna učenicima u vremenu njihova najintenzivnijeg stjecanja znanja i učenja te vremenu razvoja stavova i ponašanja važnih za kasniji život. Svojim djelovanjem ona je ne samo potpora odgojno-obrazovnom radu, već otvara vrata osobnog stvaralačkog napretka svakog učenika.
Poslanje naše knjižnice: Učiti kako učiti! Učenici će zavoljeti ozračje knjižnice, imati pozitivan stav o knjizi, knjižnici i ostalim izvorima informacija. Kroz aktivnosti u knjižnici trebaju razviti komunikacijske, istraživačke i informacijske vještine. Odgajat će se aktivan čitatelj koji će u slobodno vrijeme pristupati knjizi i izvorima informacija na kvalitetan način.

Projekt u školskoj knjižnici IVAN MEŠTROVIĆ - hrvatski kipar, arhitekt, slikar, književnik, esejist u projektu “Od Splita do Chicaga” 2024.

Ciljevi:

1) Osvjestiti kod učenika vrijednost kulturne, arhitektonske i umjetničke baštine Ivana Meštrovića povodom 140. godišnjice rođenja

2) Pročitati „Razgovore s Michelangelom”(zbirku dramoleta) i pripovijetku Ludi Mile iz istoimene zbirke (autor tekstova je Ivan Meštrović), istraživanje o književnoj dimenziji Ivana Meštrovića
3) Posjet Izložbi Ivana Meštrovića u Galeriji Klovićevi dvori - 15.prosinca 2023. (terenska nastava)
4) Prezentacija rezultata terenske nastave, istraživanja o umjetničkoj dimenziji u školskoj knjižnici

Projekt u školskoj knjižnici "Učenici pisci":

8. svibnja 2023. održana je promocija pete zbirke ilustriranih priča "PRIČE 4U".

Ukupno je 15 učenika  radilo na projektu: Od ideje do knjige, od autora do čitatelja, od ničeg do nečeg! Pred kraj projekta pripremali su promotivni materijal: plakate, pozivnice, poklone za uzvanike. U posljednjoj fazi ovog istraživačkog vođenog učenja učenice prezentiraju svoju ideju i predstavljaju je publici. Zahvaljujemo svima koji su došli podržati njihov rad, kao i Općini Kostrena koja daje financijsku podršku svojim malim mještanima Učenicima piscima.

Županijsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda" PGŽ, od 23 škole osvojeno 3. mjesto!

Broštulin je list učenika OŠ Kostrena i digitaliziran je od 1. broja!

ŠKOLSKA KNJIŽNICA U MEDIJIMA:

Novi list - KČK u obilježavanju Dana škole prezentacijom slikovnice i suvenira-kišobrana!

RI prsten - KČK u obilježavanju Dana škole

Fiuman - KČK u obilježavanju Dana škole

Naša Kostrena:

Nagradom Višnja Šeta za životno djelo 2021., za dugogodišnji predani rad u školskom knjižničarstvu i doprinos školskoj knjižničarskoj profesiji nagrađena je Korina Udina, Osnovna škola Kostrena, Kostrena. ZAPISNIK i DOBITNICI

Fiuman

Kanal Ri

Emisija UČIONICA

PREDAVANJA:

Zaštita od požara, INA

Predavanje o TBC i HIV-u, dr. Danijela Lakošeljec

Tečaj PRVE POMOĆI

Oleg Mandić predavanje i predstavljanje knjige "Posljednji dječak iz Auschwitza"

Spomenička knjižnica Mažuranić-Brlić-Ružić

Učenici  OŠ Kostrena  upoznali su mjesto gdje su nastajale Priče iz davnina, povijest obitelji Ivane Brlić Mažuranić, a imali su priliku vidjeti izdanja Šegrta Hlapića na desetak jezika, knjigu iz njihove lektire koju su sami obrađivali kroz razne medije - iz knjige, isječcima iz igranog i animiranog filma i znanja su upotpunili natjecanjem u kvizu o šegrtu Hlapiću. Kako bismo istaknuli 100-tu obljetnicu tiskanja prvog izdanja Priča iz davnina zadatak im je bio ispisati stotinu rečenica/misli u stotinu pisama književnici Ivani. Svaki je učenik svoje pismo Ivani savio u svitak i spojio sa ostalima u šareni papirnati buket svojih dojmova koje su predali  Theodoru de Canzianiu.

Učenici  su korelacijom hrvatskog jezika i književnosti, prirode i društva, glazbene i likovne kulture istraživali upravo Priče iz davnina iz kojih su za 100-tu obljetnicu izdvojili stotinu pojmova. Svoje knjižnično-informacijsko obrazovanje u Villi Ružić na Pećinama zaokružili su izradom knjižice/mape ispisanih pojmova po određenim kategorijama. Izrađen je plakat za 100-ti rođendan Priča iz davnina  pišući sve riječi koje sadrže u korjenu ili nastavku "sto" kao što su : stopala, stoljeće, stolica, postolar itd.

KNJIŽEVNI SUSRETI:

JASMINKA TIHI STEPANIĆ: "IMAŠ FEJS?"
ŽELJKA HORVAT VUKELJA

SONJA ZUBOVIĆ: "Kako se gleda abeceda"

SANJA PILIĆ:  "Nemam vremena" i "Mrvice iz dnevnog boravka"

SILVIJA BENKOVIĆ PERATOVA: Čuvari legende, Zlatak i Zlatica