« Svibanj 2021 »

Kako do nas?

O KOSTRENI

Primorsko mjesto s dugom pomoračkom tradicijom

Kostrena je staro popularno primorsko mjesto, prvi puta spomenuto početkom 15. stoljeća, a smještena je u neposrednoj blizini grada Rijeke, uokvirena uvalom Martinšćica i Bakarskim zaljevom. Naš kostrenski poluotok dužine je nekih 10 kilometara i blago se spušta prema morskoj obali. Podijeljena je na dva dijela, Sv. Luciju i Sv. Barbaru, prema imenima dviju crkava koje postoje na njezinom području.

More je oduvijek upravljalo životom Kostrene koja je diljem svijeta imala poznate kapetane: kapetan Pavao Randić prvi je preplovio Sueski kanal uoči njegova otvaranja, Erazmo Bernard Tićac sudjelovao je kao glavni projektant u stvaranju prvog trgovačkog broda na atomski pogon «Savanah», a slavi i hrabrosti naših pomoraca doprinos je dao i Kuzma Franelić sudjelujući u spašavanju brodolomaca s broda "Titanic". Nažalost, u to je doba preko 200 kostrenskih pomoraca otplovilo je u srce tame velikog plavetnila.

Kostrena za ljubitelje sporta i kulutre

Danas se u Kostreni uvijek možete dobro zabaviti uz kulturne manifestacije „Jesen u Kostreni“ i  „Proljeće u Kostreni“, uz obilježavanje Dana Općine krajem prosinca ili uz tradicionalne kostrenske maškare. Uz poznatu šetnicu Žurkovo, u Kostreni možete uživati i na uređenim šetnicama arheoloških nalazišta Solin i Sopalj, možete se rekreirati na trim-stazi ili odabrati neki od brojnih sportova, od biciklizma do jedriličarstva, nogometa ili podvodnih aktivnosti.

KAKO DOĆI DO OŠ KOSTRENA

Do naše škole možete doći vrlo jednostavno: ukoliko se vozite gradskim prijevozom, možete na autobusnom stajalištu na Delti odabrati autobus br. 10 ili 10a.

Ako autobus vozi gornjom trasom, tada se iskrcajte kod crkve Sv. Lucije, otpješačite do Narodne čitaonice, pažljivo na pješačkom prijelazu pređite Jadransku magistralu pa se spustite prema moru. Nakon nekoliko minuta ugledat ćete veliku i novu polivalentnu sportsku dvoranu, a odmah ispod nalazi se naša škola. Dobrodošli!

Ako autobus vozi magistralom, iskrcajte se odmah nakon kružnog toka, nakon benzinske postaje INA pa se spustite prema moru - uskoro ćete doći do DV "Zlatna ribica" iznad kojeg se smjestila naša škola. Možete i jednu stanicu dulje pa se iskrcate kod NK "Pomorac 1921" i spustite se prema moru. Uskoro ćete ugledati našu školi.

Ako autobus sreće nakon kružnog toga prema moru, iskracajte se odmah na prvoj stanici i samo nastavite do vrtića i škole.

Ako dolazite osobnim automobilom iz pravca Rijeke, odmah nakon benzinske postaje INA skrenite na kružnom toku na prvom izlazu (prema moru) i nastavite voziti tristotinjak metara. Netom prije velikog desnog zavoja, skrenite lijevo i odaberite gornji ili donji parking za svoj automobil. Čekamo vas!
Ako dolazite osobnim automobilom iz pravca Bakra, nemojte skrenite ulijevo na raskrižju pod Narodnom čitaonicom u Kostreni sv. Luciji, odnosno iznad stadiona NK „Pomorac“ jer je zabranjeno i platit ćete kaznu zbog prekrašaja. Lijepo nastavite vooziti do kružnog toka, a zatim izađite na trećem izlazu (prema moru) i nakon tristotinjak metara s desne strane ugledat ćete veliko parkiralište. Dobro nam došli!

Ukoliko i dalje imate poteškoća, slobodno nazovite OŠ Kostrena (051/289-768) i dobit ćete detaljnije upute.

Picture.jpg