> Nastava  > Projekti

OSMIJEH NA DAR

Ciljevi projekta „Osmijeh na dar“ jesu istraživanje i promicanje pozitivnih i optimističnih stavova prema životu.
Uz istraživanje elemenata humora, sadržaja i povoda za smijeh, razlika u tradicionalnom i suvremenom poimanju smijeha, važnosti smijeha u zdravstvenom smislu, tematike smijeha u likovnoj, glazbenoj, kazališnoj i filmskoj umjetnosti, projekt se temelji na načelima promicanja humanosti i plemenitosti te se u tom smislu istražuje ideja humanosti u okolini koja nas direktno i indirektno okružuje: pomoć potrebitima; djeci, nemoćnima, invalidnim osobama; odnosi u obitelji, udrugama koje promiču humanost, UNICEF i UNICEF-ovi ambasadori dobre volje… Projekt „Osmijeh na dar“ potiče svijest o neophodnosti prirodne ravnoteže te o zaštiti prirode i životinja i time se aktivno uključuje u suvremena nastojanja za održivim razvojem. Uz izravne rezultate istraživanja, projekt uključuje ustrajavanje na podizanju kvalitete odgojnoobrazovnoga rada i života u školi i u međuljudskim odnosima, a u skladu s ciljevima Hrvatskoga nacionalnog i obrazovnog standarda, projekt stvara temelje i potiče kompetencije za razumijevanje, prihvaćanje i poboljšavanje svijeta u kojem živimo.

Vrijeme provođenja projekta dijeli se na tri razdoblja: pripremu, istraživanje i prezentiranje. Vrijeme pripreme obuhvaća početna dva mjeseca i zatim započinje istraživanje koje traje čitave školske godine 2008./2009. dok se rezultati istraživanja planiraju prezentirati u OŠ Kostrena tijekom rujna 2009. godine.
Projekt predviđa sudjelovanje čitavoga Učiteljskog vijeća te svih učenika OŠ Kostrena, suradnju s Općinom Kostrena, Gradom Rijeka, udrugama i ustanovama na području Primorsko-goranske županije i Republike Hrvatske te drugih relevantnih organizacija na svjetskoj razini. Nositelji programa su članovi novinarske skupine OŠ Kostrena, koji će sudjelovati u radu svih pet predviđenih skupina (novinarska, informatička, skupina za strane jezike, geografsko-povijesna skupina i skupina mladih biologa) zajedno s predmetnim profesorima, voditeljima skupina.

Vremensko razdoblje 2008./2009.
(u mjesecima)

Aktivnost
X.
Stvaranje plana i programa projekta, podjela poslova i zadataka, stvaranje i odabir likovnoga rješenja – znaka projekta
XI.
Istraživanje smijeha među vršnjacima, sa zdravstvenog aspekta, u lokalnoj zajednici i umjetnostima.
XII.
Istraživanje smijeha na svjetskoj razini, važnost smijeha kao temelja komunikacije u obitelji.
I.
Biti humani – istraživanje pomoći potrebitima.
II.
Terenski rad – pomažemo i stvaramo jedan osmijeh: pomoć djeci, nemoćnima, invalidnim osobama, starijim osobama.
III.
Što radi UNICEF i tko je ambasador dobre volje? Štitimo prirodu i životinje.
IV.
Terenski rad – akcije uređenja školskoga dvorišta – zasadimo čisti zrak! Terenski rad – obilježavanje Dana planeta Zemlja
V.
Širi terenski radovi u sklopu projekta: dopisujemo se sa Svijetom! Pričam, plešem, slikam, govorim Ljubav!
VI.
Skupljanje zaključaka i sređivanje arhive podataka. Izrada plakata.
VII. i VIII.
Priprema za prezentaciju – sinteza zaključaka.
IX.
Priprema za prezentaciju
X.
Prezentacija rezultata projekta

Novinarsku grupu čine učenici Ana Božinović, Marcela Pandl, Valentina Perović, Ivana Barić, Petar Josić, Tino Margan, Borna Prikaski, Martina Ružić, Ines Šoić i Dora Pribanić s voditeljicom Inom Randić Đorđević. Ukoliko biste željeli na bilo koji način obogatiti projekt „Osmijeh na dar“, obratite se Novinarskoj grupi koja vas s radošću očekuje.

« Srpanj 2020 »