Aktivnosti kluba mladih tehničara Osnovne škole Kostrena
Autor: Nebojša Letić, 2. 12. 2009.

Tijekom cijele školske godine u našoj školi radio je Klub mladih tehničara u dvije osnovne kategorije i to:

• Građevinska tehnika

• Prometna tehnika

U jednu i drugu grupu učenici su aktivno dolazili i ispunjavali radno svoje slobodno vrijeme. Kako su tu većinom uključeni učenici šestih razreda morali smo početi raditi postepeno sa upoznavanjem pojedinih radnih alata. To  su  rezbarski luk sa rezbarskom pilicom tj. Kako pilicu postaviti na njezino radno mjesto.

Zatim turpiju kao alat za finu obradu drva ili nekog drugog materijala kojeg su učenici željeli u svojim maketama i modelima obrađivati. Osim toga morali su znati prepoznati rašpu  i već spomenutu turpiju kao osnovni alat za obradu različitog materijala.

Radili smo sa ostalim ručnim alatima osim ovih navedih, a to su: dljeto, ručna pila, skalpel, kutnik, itd. A sve u cilju da sami uvide i kasnije samostalno primjene za pojedinu radnu operaciju određeni alat.

Kako je u grupi različitih učenika, dječaka i djevojčica tako smo, normalno dogovorom i odgovarajućom zainteresioranošću samih njih odabrali njima primjeren radni alat i zadatak.

Rad smo bazirali na izradi kućice kao jednog kompleksnog građevinskog objekta i modela čamca kao prometno sredstvo koje se mora pridrževati određenih normi u pravilima zapravo narmativima izrade istih.

Prvi nam je zadatak bio  da naučimo određene pozicije ili dijelove sa tehničkog crteža prenjeti na odgovarajući materijal.

Drugo, provjeriti točnost mjera i prići rezanju pojedinih djelova.

Prije nego su rezali morali su znmati proučiti i točno naučiti kako je u priloženoj tehničkoj dokumentaciji to napravljeno i po fazama rada nacrtano.

Kad se izrezalo moralo se grubo i fino obraditi kako šperploča tako i neki drugi materijal kojeg se primjenilo. Kad je sve to bilo pripremljeno prišli smo novoj fazi , a to je spajanje – lijepljenje pojedinih djelova pridržavajući se sklopnog ili montažnog tehničkog crteža.

Za uređenje makete kućice,  modela čamca učenici su po svojoj želji upotrijebili ekološke materijale za uređenje okućnice i drugih djelova kućica.

Za prometno sredstvo – model batane držali su se točnih dimenzija. Za farbanje su upotrijebili lak visokog sjaja radi estetskog djela modela.

Osim navedenih aktivnosti uključeni smo kao škola u rad Doma mladih u sekciji robotika i elektronika.

U trećem mjesecu održali smo školsko natjecanje što je u kategorijama od  petog do osmog razreda bilo uključeno dvadeset i tri učenika.

Najsuspješniji među njima su sljedeći:

5. razred PROMET

MARKO MALJKOVIĆ

8.mjesto

6.razred GRADITELJSTVO

MARINA PAVLIĆ

3.mjesto

STROJARSTVO KONSTRUKCIJE

MATEJ SUBOTIĆ

1. mjesto

8.razred ELEKTROTEHNIKA

LEON JURJEVIĆ

Sarah Ugarković i Matej Tonković sudjelovali su u P kategoriji. Matej Subotić i Matej Tonković sudjelovali su i na smotri učeničkih radova

Tehničke tvorevine – ispravljač

Modeli – brodomodel.

Matej Subotić pozvan je i na državno natjecanje gdje je bio prvi u strojasrkoj tehnici – konstruktorstvo gdje je izradio vrata vojne baze.

Subotić i Tonković su na državnoj smotri dobili srebrnu medalju što odgovara plasmanu drugog mjesta.

Sudjelovali smo i na županijskom natjecanju SIGURNO U PROMETU u organizaciji HAK-a Rijeka. To su činile ekipa 5.a i 5.b (dva dječaka  i dvije djevojčice).

Voditeljica kluba mladih tehničara

Smiljana Mičetić, prof.