OŽUJAK PUN MATEMATIKE
Autor: Nevia Grbac, 5. 4. 2011.

Ove je godine mjesec ožujak bio prepun

matematičkih događanja u našoj školi.

OŽUJAK PUN MATEMATIKE

Već prvoga dana u mjesecu obilježili smo Svjetski dan matematike. I ove smo se godine uključili u međunarodno internetsko natjecanje u rješavanju matematičkih zadataka. Prijavilo se 109 učenika od 5. do 8. razreda. Veliki interes iskazalo je i 8 učenika 3.a razreda, pa su i oni sa svojom učiteljicom Vesnom Arnautov sudjelovali u natjecanju. Učenici su uvježbavali brzinu rješavanja zadataka tijekom veljače, a 1. ožujka od 14.00 do 16.00 sati u informatičkoj učionici putem interneta natjecali su se sa vršnjacima iz cijeloga svijeta. Naši su učenici točno riješili 35015 zadataka. Tijek natjecanja pratili su profesori matematike Sanjin Blečić i Nevia Grbac, a na kraju su se i oni "poigrali" u kategoriji učitelja.

Dan 14.3. u cijelom se svijetu obilježava kao PI-dan. I u našoj školi, svi učenici od petog do osmog razreda obilježili su taj dan. Tijekom redovne nastave matematike osvježeno je znanje o krugu, kružnici i broju PI. Na kraju nastave, po 4 učenika iz svakog razreda došli su u matematičke učionice gdje su najprije poslušali predavanje profesorice Nevie Grbac o povijesti broje PI, a potom su sudjelovali u trima ponuđenim radionicama. U dvjema radionicama eksperimentalnim putem su pokušali doći do broja PI. U jednoj pomoću omjera opsega i promjera kružnih predmeta, a u drugoj radionici Buffonovim eksperimentom. Treća radionica bavila se memoriranjem decimala broja PI. Naime, želja nam je bila osnovati Klub ljubitelja broja PI OŠ Kostrena. Uvjet za njegovo osnivanje je zapamćivanje prvih 100 decimala broja PI. - I, vjerujte, bili smo jako, jako blizu. Učenik, Teo Daskijević iz 7.b razreda zapamtio je 83 decimale. Vjerujem da ćemo sljedeće godine prijeći 100! Radionice su vodili profesori matematike, Sanjin Blečić i Nevia Grbac. Na kraju smo se svi posladili slatkim pitama koje su ispekle mame naših učenika.

Istoga tjedna, 17.3. održano je Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica". Ove je godine sudjelovao 81 učenik od 2. do 8. razreda u kategorijama Leptirić, Ecolier, Benjamin i Cadet. Zbog brojnosti učenika, natjecanje je organizirano u 4 učionice, a dežurale su učiteljice Branka Batinić i Vesna Arnautov, te profesori matematike, Sanjin Blečić i Nevia Grbac. Rezultati natjecanja bit će poznati početkom mjeseca svibnja.

Na kraju želimo čestitati učeniku Franu Daskijeviću iz 4.a razreda na sudjelovanju na Županijskom natjecanju iz matematike koje je održano 28. veljače 2011. u OŠ Gornja Vežica. Mentorica je učiteljica Branka Batinić.

Nevia Grbac, prof. mentor