Festival renesanse u Koprivnici
Autor: Administrator , 5. 9. 2011.

FESTIVAL RENESANSE U KOPRIVNICI

UZ PODRAVKINE JUHICE, ČOKOLINO I VEGETU DO KOPRIVNIČKIH VITEZOVA, KMETICA I DVORSKIH DAMA

Iako je nastava započela 05. rujna, učenici 8.a razreda skupili su svoja umorna  i pospana lica u subotu, 03.rujna 2011. godine na parkiralištu ispred škole. Razlog? Nagradno putovanje u Koprivnicu i to zahvaljujući Vidu Arbanasu koji je na natjecanju LINO Višebojac osvojio drugo mjesto svojim literarnim radom. Dakle, subota, 5,30 ujutro, 8.a, ravnateljica, razrednica Ina randić Đorđević, prof. Dijana Jurković, Koprivnica..

Učenici 8.a u dvorištu Muzeja prehrane "Podravka"

Put je potrajao, ali smo se lijepo zabavljali kako u autobusu, tako i u Podravkinu muzeju prehrane, gdje smo čuli ponešto o povijesti Podravke o starim strojevima, poznatim juhicama i vegeti. Potom su nas naši domaćini nagradili neočekivanim doručkom, toplim kiflicama, vodom Studena, a na kraju je svatko dobio i poklon od finih Lino proizvoda.

Sada se već bližilo podne i krenuli smo prema centru grada gdje se održavao Renesansni festival. Odjednom smo se našli usred nekakvog viteškog tabora: oko nas posvuda razni vitezovi u teškim oklopima, kmetovi, dvorske dame i luda i, naravno, kraljica i kralj. Vitezovi su pristigli iz cijele Hrvatske, ali i iz Italije, Češke, Mađarske, Slovenije... gledali smo njihove borbe, zavirili u šatore i jeli njhovu hranu, odnosno hranu koja se jela u vrijeme srednjega vijeka i renesanse. Ne znam bi li se svima svidjela heljdina kaša, ali je piletina bila veoma ukusna. Uz našu domaćicu, posjetili smo notaricu koja je dala dopuštenje našoj ravnateljici da uđe u slobodni kraljevski grad Koprivnicu, zatim kovača koji nas je zabavljao, ali i obećao da će u potkovi iskovati naša imena, vidjeli smo kako se gazi grožđe, a u slobodno smo vrijeme i sami pokušali gađati lukom i strijelom, degustirali smo sireve, skakali na trampolinima i obišli sve štandove. Nažalost, naš glavni junak Vid nije mogao poći s nama, no ipak smo se lijepo zabavili i umakli netom prije noćnog napada na grad. A svi vi koji ste zaboravili, nikako ne propustite sljedeći Renesansni festival u Koprivnici!

Dora Pribanić, 8.a

U Muzeju prehrane "Podravka"

Prof. Dijana Jurković sa Šibenskom gradskom stražom

Prof. Ina Randić Đorđević