Dani hrvatskoga jezika
Autor: Administrator , 17. 3. 2012.

Kao spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, svake se godine od 11. do 17. ožujka obilježavaju Dani hrvatskog jezika, a ove su godine i učenici OŠ Kostrena zanimljivim aktivnostima osvijestili važnost poznavanja i brige za hrvatski jezik.

Učenici 4.a razreda s učiteljicom Vesnom Arnautov održali su razredno natjecanje iz poznavanja hrvatskoga jezika, a 26 učenika od 5. do 8.razreda natjecalo se u kvizu poznavanja hrvatskog jezika i književnosti, koji su pripremile njihove nastavnice iz hrvatskoga jezika, Silvana Kopajtić-Zurak i Ina Randić Đorđević.

U 4.a razredu svi su bili spremni za veliko natjecanje iz hrvatskog jezika koje se održalo 13. i 14. ožujka u našem razredu. Ponavljali smo neke ranije naučene pojmove i svi smo se trudili postići što bolji rezultat. oni koji su se najviše potrudili, uspjeli su ući u polufinale, koje se održalo drugoga dana. Najviše je bodova prikupio Karlo Turina i postao pobjednik. Svi smo mu čestitali i zaključili da je kviz bio zanimljiv i poučan, ali je brzo završio.

Lea vidaković, 4.a

Jedan se smiješi, drugi razmišlja, treći provjerava... natjecanje se zahuktava!

One sigurno sve znaju, a imaju vremena i za osmijeh!

Pobjednici: prvi je Karlo, drugi Rene, treći Ivan i četvrti Andrej. Bravo, momci!

Pobjednička ekipa 4.a razreda.

Učiteljica Vesna pripremila je i priznanja za najbolje, a Karlo je najbolji u hrvatskom jeziku u 4.a razredu. Čestitke, Karlo!

Ponedjeljak, prvi dan u tjednu;  dan kada se još pospano mrštimo na tjedan koji je pred nama. Ipak, 12. ožujka bio je ponedjeljak, ali upravo savršen dan za kviz iz hrvatskog jezika!

Profesorice Silvana i Ina podijelile su nas u šest skupina i objasnile pravila. Prva su na redu bila pitanja pod nazivom "RONIM GRAMATIKOM".  Mogli smo birati želimo li pitanja koja donose jedan ili dva boda, a zatim je slijedila igra "ASOCIJACIJE" koja nam se najviše svidjela, ali u kojoj se moglo i gubiti bodove na netočnim odgonetkama. Posljednja je bila rubrika "TKO SAM JA?" i morali smo prepoznati koji se hrvatski književnici kriju iza nekih nama manje-više poznatih stihova i biografskih podataka. Skupina koja je osvojila najviše bodova, dobila je i nagrade: enciklopediju o Zemlji, blok i tehničku olovku. Pri fotografiranju nam je pripomogao i naš profesor Damir Jasprica, a svi smo se složili da je kviz bio zabavan i zanimljiv te bi se trebao održati i sljedeće godine.

Jelena Mrak, 6.a

Profesorica Silvana Kopajtić-Zurak uvela nas je u kviz pjesmom V. Nazora "Hrvatski jezik"

Neka su pitanja bila lagana, neka teška, neka smiješna...

Profesorice su čitale pitanja, a Mirlen i Vivienne bilježili bodove.

Sve je jasno: pobijedila je 5.skupina. Ako pažljivije pogledate, vidjet ćete da su neke skupine bile u minusu, ali ne zbog neznanja, već zbog brzopletosti.

A ovo su pobjednici prvog kviza u poznavanju hrvatskoga jezika u OŠ Kostrena: pored prof. Silvane stoje Andrea Grdaković i Jelena Maračić iz 7.a, zatim Nikola Ćoralić iz 5.b te Domagoj Skuliber iz 8.a. Uz njih su i pomagači Mirlen Hodža iz 6.b i Vivienne Josipović iz 6.a, koji su pribrajali bodove i upisivali asocijacije te prof. Ina.

tekst i fotografije:

Jelena Mrak, 6.a i Emma Ivić, 5.a,  članice Novinarske skupine