Klara Hodak iz 5.a dobila 2. nagradu na Festivalu znanosti
Autor: Administrator , 31. 5. 2012.

Društvo matematičara i fizičara iz Rijeke svake godine povodom Festivala znanosti objavi tematski natječaj, a ove je godine tema bila „Deset“ povodom desete obljetnice održavanja Festivala znanosti. Uz vodstvo prof. Nevije Grbac, učenica 5.a razreda Klara Hodak istraživala je načine zapisivanja brojeva kroz povijest i za svoj je rad nagrađena drugom nagradom.

25. travnja 2012.  u Vijećnici grada Rijeke održala se prezentacija radova i dodjela nagrada i svi smo bili veoma sretni zbog visokog Klarinog plasmana. Međutim, pred njom je još ostao jedan dio posla, nama se činio kao teži i kompliciraniji, a to je prezentacija rada pred Vijećnicom punom znanstvenika, matematičara i učenika. Za one koji nisu bili u Vijećnici, svakako treba spomenuti da smo se tamo osjećali kao u sudnici. Prostoriju krasi veliki, glomazni drveni stol, a zidovi su visoki i mramorni s grbovima Hrvatske i Rijeke.  Puni divljenja, radoznalog iščekivanja i pomalo zbunjeni, usredotočili smo se na odraz projektora koji nas je iznenadio licima koje smo nalazili u čitankama iz povijesti: John F. Kennedy, Winston Churchill, Poglavica Seattle, Michelle Obama i Charlie Chaplin. I tada je program započeo na jedan potpuno originalan i zanimljiv način: učenici koji su izvrsni u debati održali su govore onih poznatih povijesnih osoba, a da bismo ih odmah povezali s njima, imali su jednu njihovu karakteristiku. Djevojka koja je održala govor Michelle Obama, nosila je dijamantnu ogrlicu dok je Charlie Chaplin bio prepoznatljiv po brkovima. Svoje su govore držali na hrvatskom, ali i na engleskom i starogrčkom jeziku. Jedna je djevojčica  navodila Cicerona čije su mi se misli veoma dopale pa sam neke i zapisala, a najdraže su mi sljedeće: „Život bez prijateljstva nije ništa!“ ili „Ništa nije teško ako se voli.“

Malo smo predahnuli prije Klarine prezentacije tako što smo s pedagoginjom svratili do McDonald'sa, tamo „smazali neki fini slatkač“ i pitu punjenu višnjama, a zatim smo se vratili u Vijećnicu. Klara se za to vrijeme pripremala za svoju prezentaciju i tvrdila da uopće nema tremu. I doista, Klara je bila odlična, govorila je s mnogo strpljenja i pažnje, a publika je zadivljeno  promatrala njezin rad. Na kraju je dobila najveći aplauz i drugu nagradu.

Svi smo bili oduševljeni, i Klara i prof. Nevia koja kaže da je vrlo ponosna jer je Klara učenica 5.razreda, a istraživala je gradivo koje nije u programu za peti razred. Čestitamo Klari i njezinoj mentorici na nagradi i za kraj vam poklanjamo jednu mudru misao W. Churchilla , meni najbolju:  „Govor je kao ženska suknja, dovoljno dugačak da prekrije, ali i dovoljno kratak da bude zanimljiv!“

Morena Sitar, 5.a