Petaši su posjetili „Peek&Poke“ - jedinstveni muzej starih računala i informatičke tehnologije
Autor: Andro Vučetić, 3. 11. 2012.

Dana 26.10.2012. mi (učenici petih razreda) posjetili smo sa svojim razrednicama Ingrid Wolf Stefan i Inom Randić Đorđević te profesoricom informatike Sanjom Sochor jedini  muzej računala i kalkulatora u Hrvatskoj “Peek & Poke”.

Muzej se nalazi u Rijeci pa nismo puno putovali. Osnovan je prije pet godina,a dobio je naziv po dvjema naredbama iz programskog jezika Basic, koje služe za pohranjivanje podataka. To smo doznali od simpatičnog voditelja koji nam je tako riješio zadatak što nam ga je zadala naša profesorica Nevia iz matematike. A doznali smo i razliku između digitrona i kalkulatora, odnosno džepnog računala. Naime, digitron, odnosno Digitron marka je kalkulatora koja se proizvodila u našoj zemlji i zato su ta računala bila lako dostupna pa se i naziv proširio na sva džepna računala jer su ih svi imali. A danas „Peek&Poke“ ima sve modele Digitrona!

Mnogo smo naučili o razvoju računala kod nas i u svijetu. Također smo saznali kako je prvo računalo nastalo u 17.stoljeću, vidjeli smo prvi gramofon i gramofonske ploče pomoću kojih se slušala glazba i gledali prvi filmovi. Mene i moje prijatelje oduševilo  je računalo prevoditelj. Svi smo se nasmijali automobilu iz Engleske, a neki su ga i isprobali.

Karlo iz 5.b rekao je da su mu se najviše svidjele igrice i računalo prevoditelj, a djevojčice su se oduševile sklopivim računalom kojem se tipkovnica pokreće i uvlači. Lovro i Roko oduševili su se figuricama napravljenim od informatičke opreme te su ih ponijeli kući za uspomenu, a ono što ćemo pamtiti jest da je ovo jedini muzej u kojem smo smjeli svaki izložak dirnuti, isprobati ili se njime poigrati. Svakako preporučujemo posjet „Peek&Pokeu“!

tekst napisao: Andro Vučetić, 5.b

fotografije: novinarska skupina